+371 67377511

Artēziskās akas

Ja rakt parastu grodu aku šķiet sarežģīti, var veidot artēzisko aku (dziļurbumu). Jāatceras, ūdens izmantošanai no dziļākiem grunts slāņiem nepieciešama Valsts vides dienesta, Vides veselības centra un Vides reģionālās pārvaldes atļauja. Pieredzējušiem urbējiem parasti ir uzkrāta plaša datu bāze, lai zinātu pateikt saimniekiem, kāds ir aptuvenais ūdens ņemšanas dziļums un kvalitāte izvēlētajā zemes gabalā. Kārtīgi speciālisti arī sagatavo nepieciešamos dokumentus urbšanas licences saņemšanai un dziļurbuma pasi, no kuras viens eksemplārs jāiesniedz apstiprināšanai Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā.

“Veicot dziļurbumu, vislabāk vērsties pie pieredzējušas profesionālas firmas. Urbuma ierīkošanas izmaksas būs atkarīgas no urbuma dziļuma, cauruļu veida un urbuma apsaimniekošanas izmaksām. Urbuma īpašniekam būs jāsagatavo zemes robežu plāns, Zemes grāmatu apliecība un atļaujas tajā gadījumā, ja viņš nav zemes īpašnieks. Kvalitatīvi paveikts urbums neradīs sarežģījumus tā ekspluatācijas laikā. Par to ir jārūpējas arī vēlāk – jākopj un jāveic profilakse, tāpēc samaksu parasti veido urbuma ierīkošanas un tā apsaimniekošanas izmaksas. Vajadzības gadījumā var pārbaudīt arī esošā urbuma kvalitatīvo stāvokli, stāsta Romāns Korneļicins, SIA “Totas” galvenais inženieris

Abesīniešu akas – spices

No ūdens apgādes sistēmām visekonomiskākā ir spice, kuru var ierīkot smilšainās augsnēs, piemēram, Pierīgā. Spici parasti veido mājas pagalmā, lai būtu ērti pieejama. Pastāvīgai izmantošanai visizdevīgāk ierīkot spici dzīvojamās mājas pagrabā. Spice uztvers virsējos gruntsūdeņus līdz 6 m dziļumam, tomēr to var iegremdēt arī līdz 25 m dziļumam.

Spice veidota no daudzposmainas cinkotas tērauda caurules, kuras apakšējā daļā ir apmēram metru garš filtrs, caur kuru ūdeni iesūknē caurulē un paceļ virs zemes. Filtru veido perforēta caurule un bronzas siets, kas no ārpuses cauruli nesedz. Aizsardzībai pret mehāniskiem bojājumiem to ievieto nerūsējoša tērauda čaulā. Spici zemē iedzen ar speciālu zveltni, ievibrē vai ieskalo. Lai pārliecinātos, vai izvēlētajā vietā ir ūdens, daži līdz 4 m dziļumam pamanās tikt ar pagarinātu bļitkotāju urbi.

Blīvākās māla gruntīs vispirms izveido urbumu. Ja spici izdodas ierīkot āderu krustpunktā, ūdens parasti pietiek, taču ne vienmēr apmierinās tā kvalitāte, jo ūdeni savāc no sekliem horizontiem, kas nav pasargāti no piesārņojuma. Mūsdienīgās mājās spici vairāk izmanto kā pagaidu risinājumu, kamēr nav ierīkota grodu aka vai dziļurbums. Toties vienkāršības un lētuma dēļ spices iecienītas dārzkopības kooperatīvos. Tur ūdeni vispirms sasūknē tvertnēs, lai tas sasilst. Pēc tam ar to laista dārzus. Saimnieciskām vajadzībām izmanto ūdeni tieši no spices. Spices ierīkošanai nepieciešamas viena vai divas dienas, tas var izmaksāt no 350 eiro.

Publikācija no: http://www.la.lv/ka-tikt-pie-sava-udens/3/